Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów

 

Już jest wiosenny numer Magazynu Akwarium!

Czasopismo dostępne jest w wybranych Empikach oraz na stronie https://magazynakwarium.pl/sklep/magazyn-akwarium-nr-2-2019-174/

Kliknij przycisk poniżej "czytaj więcej" aby zapoznać się ze spisem treści.

 

 

Drodzy Czytelnicy!

 

Wiosna za pasem, a przed nami dwa kluczowe projekty mA. Po pierwsze: do końca kwietnia trwają eliminacje Polish Biotope Contest 2019. Konkursu, który – organizowany wspólnie z Biotope Team Poland – już teraz odbija się szerokim echem w Polsce i poza jej granicami. Pomyślcie, że to właśnie na Was czekają wspaniałe nagrody pieniężne i rzeczowe – i nie czekajcie, tylko wysyłajcie zgłoszenia: http://www.biotopeteampoland.pl/konkurs.html. Oczywiście konkurs nie okazałby się możliwy, gdyby nie nasi wspaniali Partnerzy – firmy: Tropical Tadeusz Ogrodnik i Juwel Polska – oraz liczni Sponsorzy nagród rzeczowych.

 

Ale wcześniej, bo już w ostatni weekend marcowy, na targach Animals’ Days w Nadarzynie, wielkie wydarzenie, czyli II edycja Akademii Magazynu Akwarium. To nasz flagowy projekt, konsolidujący rozmaite środowiska akwarystyczne i terrarystyczne – zarówno profesjonalne firmy, kluby i stowarzyszenia, jak i pojedynczych hodowców czy hobbystów. Imponującej rozmiarami i bioróżnorodnością wystawie towarzyszyć będą warsztaty, prelekcje i pokazy multimedialne, które zostały pomyślane tak, by przyciągnąć i zainteresować jak najszersze grono odbiorców.

 

W strefie AmA odbędzie się na żywo zakładanie akwariów w stylu nature i zbiorników reprezentujących czarne wody Ameryki Południowej. Zorganizowany zostanie konkurs aranżacji akwariów dekoracyjnych dla dzieci, a także pokaz aranżowania terrariów!

 

Właściciele firm i klienci sklepów będą mogli zapoznać się z nowinkami technicznymi i sprzętowymi.

 

Odwiedzający strefę AmA na Animals’ Days zobaczą m.in. ryby z raf koralowych, piranie z odłowu, tropikalne sumy, „wodne potwory”, endemiczne pielęgnice z jeziora Tanganika, słodkowodne płaszczki czy fascynujące skorupiaki z Sulawesi, a także bajecznie kolorowe drzewołazy i ich kijanki w różnych stadiach rozwoju, kameleony, agamy, modliszki, chrząszcze, straszyki, ślimaki olbrzymie, suwaki skalne i wiele innych zwierząt. Pojawią się akwaria w stylu japońskim, zbiorniki odzwierciedlające strumień Ameryki Południowej czy afrykańskie mokradło. Wszyscy chętni będą mogli w mobilnym laboratorium chemicznym sprawdzić parametry wody ze swojego akwarium czy zajrzeć do tropikalnych terrariów z różnymi piętrami roślinności, unoszącą się parą wodną i zjawiskowymi, a ocienionymi mchem kaskadami.

 

Cała strefa AmA znajdzie się zresztą w zielonej otulinie – wśród bogactwa roślin wodnych i błotnych oraz mięsożernych dzbaneczników, tropikalnych pnączy i botanicznych storczyków. Nikogo w strefie AmA na Animals’ Days 2931 marca nie może więc zabraknąć!

 

Do zobaczenia!

 

dr Paweł Czapczyk

 

redaktor naczelny

 

 

 

 

 

Spis treści

 

 

 

ARTYKUŁY

 

PODRÓŻE AKWARYSTYCZNE

 

Sumida Aquarium

 

Doha w Katarze

 

 

 

RYBY – AFRYKA

 

Lechosław Łątka

 

Variabilichromis moori  – przedstawiciel plemienia Lamprologini

 

 

 

OCZKO WODNE

 

Jak przygotować oczko wodne do nowego sezonu?

 

Porady ekspertów

 

 

 

RYBY – AFRYKA

 

Hubert Zientek

 

Proporczykowiec Gardnera – afrykański klejnot

 

 

 

POZNAJMY SIĘ

 

Życie w Oceanice

 

 

 

AKWARYSTYKA | PORADY

 

Tomasz Jabłoński

 

Jak prawidłowo kupować i transportować ryby?

 

 

 

AKWARYSTYKA MORSKA

 

Sławomir Drobnik, Marek Cebula

 

O kwarantannie ryb morskich

 

 

 

ROŚLINY AKWARIOWE

 

Przemysław Leśniak

 

Rośliny z rodzaju Ludwigia

 

 

 

TERRARYSTYKA

 

Grzegorz Kasprzycki

 

Hodowla muszek owocowych

 

 

 

CHEMIA WODY

 

Konrad Mączka

 

Makroelementy z perspektywy akwarysty

 

 

 

 

 

STAŁE RUBRYKI

 

Encyklopedia terrarystyczna

 

Produkty na rynku

 

Zapowiedzi