słony chlorofill

Wszystko na temat morszczyzny

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Awatar użytkownika
kresone

słony chlorofill

Post autor: kresone » 3 lis 2008, o 01:21

Jak tak oglądam wasze solniczki i widzę w nich zieleń zawsze zastanawiam się; czy to fałna czt flora?

No właśnie jak to jest z roślinami w morskim?

Zakładając że chcemy zrobić solniczkę-holender ;) Co jest potrzebne dla prawidlowego wrzostu roślin morskich?

Znalazłem kilka gatunków (tak mi się wydaje przynajmniej) flory słonowodnej:
-Caulerpa taxifolia
-Caulerpa prolifera
-Caulerpa Mexicana
-Gracilaria (nie jestem pewien czy to ma chlorofil ?)
-Halimeda copiosa

Tom
Imię: Tom

Re: słony chlorofill

Post autor: Tom » 3 lis 2008, o 01:26

nikt raczej z wlasnej woli nie robi morskiego holendra. nie po to sie zaklada morskie zeby tam algi hodowac :). To co wypisales do wzrostu nie potrzebuje niczego szczegolnego oprocz swiatla i wystarczajaco "brudnej" wody. W "normalnym" morszczaku raczej sie wyrywa glony bo inaczej bardzo szybko opanowuja cale akwarium. takie bryopsis na przyklad potrafi przezyc pare tygodni w slodkiej wodzie w kuble na balkonie, bez cyrkulacji i w 35 stopniach.

Refugium to inna sprawa, ale tego tez nie mozna nazwac "morskim holendrem", raczej klebowiskiem glonow o nieciekawym wygladzie :rotfl:

Awatar użytkownika
kresone

Post autor: kresone » 3 lis 2008, o 02:06

A ja myślę o tej zieleninie którą można fajnie przyciąć i uporządkowac tak aby ładnie to jakoś wyglądało (to potrafię)

czy tym roślinom potrzebne jest dużo soli?

Awatar użytkownika
zielony_mintaj
Członek GSA
Imię: Paweł

Post autor: zielony_mintaj » 3 lis 2008, o 07:11

Rośliny w morszczaku to flora, czyli... rośliny :-D
Do prawidłowego wzrostu roślin morskich potrzebna jest słona woda i dużo światła o barwie ok. 65oo Kelwinów (takie lubią najbardziej).
[color=#006600]kresone[/color] pisze: Znalazłem kilka gatunków (tak mi się wydaje przynajmniej) flory słonowodnej:
-Caulerpa taxifolia
-Caulerpa prolifera
-Caulerpa Mexicana
-Halimeda copiosa
Wszystko to glony, za wyjątkiem Halimedy (której, notabene, nigdzie u nas nie mogę dostać :-/ ). Więcej glonów: tutaj.
[b]Tom[/b] pisze: nikt raczej z wlasnej woli nie robi morskiego holendra
Ale akwa oparte w większości na roślinach morskich istnieją i wyglądają świetnie. IMHO dałoby radę zaszaleć z morskim holendrem ;-)
[color=#006600]kresone[/color] pisze: czy tym roślinom potrzebne jest dużo soli?
Dla glonów morskich (dla roślin wyższych też) zasolenie wynosi 1,023 - 1,024. Ważne jest, żeby nie dopuścić do wzrostu zasolenia, glony potrafią w godzinę się rozpuścić.
Inna sprawa, że w Polsce mało kto zauważa piękno morskich roślin- tylko korale i korale :mrgreen:
Do not fight the macro algae, grow the macro algae.
Tom Barr

Awatar użytkownika
Filavandrel
Członek GSA

Post autor: Filavandrel » 3 lis 2008, o 08:16

kresone pisze:A ja myślę o tej zieleninie którą można fajnie przyciąć i uporządkowac tak aby ładnie to jakoś wyglądało (to potrafię)
i tu jest kolejny problem, większość glonów morskich kumuluje w sobie wszelakie zanieczyszczenia i toksyny wyłapywane z toni wodnej, po uszkodzeniu mechanicznym wypuszczają to wszystko przez "ranę" do wody powodując gwałtowne pogorszenie warunków wodnych. to może powodować że nawet mając różne gatunki glonów i przycinając jeden natychmiast wykańczasz wszystkie inne :D (o koralach i innych zwierzakach nie wspomnę)
u mnie czasami po uszkodzeniu jakiejś gałązki to odpieniacz wariuje dosłownie z nadmiaru substancji do wybicia z wody

wniosek glony w morskim nadają się tylko jako filtrator w refugium :D ewentualnie staranie kontrolowana populacja w akwarium (jak ktoś nie ma refugium)
Coś potrzebujesz do akwarium morskiego lub słodkiego pisz na pw ;)

Awatar użytkownika
kresone

Post autor: kresone » 3 lis 2008, o 11:31

[color=#0033FF]zielony_mintaj[/color] pisze: Więcej glonów: tutaj.
wow!!!

no to zobaczcie np. taką Solierie http://pl.reeflex.net/bilder/thumbs/gGtAzv8Xmy.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
przecierz to cudo normalnie.

Możecie mi napisać iloma gatunkami i jakimi dysponujecie?

Czy do wzrostu morskiej flory konieczna jest żywa skała? (przypuszczam że jest konieczna w ogóle żeby morskie żyło)

Mam akwarium 75 litrów sporo pomp. oświetlenie 6500k też się znajdzie.

Co jescze?
tzn jaką sól wybrac i gdzie ją kupić?

leoni

Post autor: leoni » 3 lis 2008, o 11:34

kresone pisze:Jak tak oglądam wasze solniczki i widzę w nich zieleń zawsze zastanawiam się; czy to fałna czt flora?

No właśnie jak to jest z roślinami w morskim?

Zakładając że chcemy zrobić solniczkę-holender ;) Co jest potrzebne dla prawidlowego wrzostu roślin morskich?

Znalazłem kilka gatunków (tak mi się wydaje przynajmniej) flory słonowodnej:
-Caulerpa taxifolia
-Caulerpa prolifera
-Caulerpa Mexicana
-Halimeda copiosa
tak chciałem sprostować wypowiedź kolegi w akwarium morskim niema roślin!!!!!! :rotfl:
SMA RYBNIK
http://www.sma.org.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
500L+120lsump, 2XHQI 150W 10K i 20K+2xT5 80W aktynika,filtr zraszany+komin na bioballach,odpieniacz AM Turboflotor 1000,obieg OR3500,cyrkulacja ATMAN 203+Marea 2400+JVP 102 +JVP 201,2xResun15000(łącznie 43500l/h), 50kg LR

Awatar użytkownika
kresone

Post autor: kresone » 3 lis 2008, o 11:39

to cytat z wiki:

"Rośliny (Archaeplastida Adl i in. 2005, dawne nazwy naukowe: Vegetabilia, Plantae, Phytobionta, Plastida, Primoplantae) – eukariotyczne i samożywne organizmy, wykorzystujące energię słoneczną za sprawą barwników asymilacyjnych (zdarzają się wśród roślin także organizmy cudzożywne, saprofityczne i pasożytnicze, ale mają one charakter wtórny). Rośliny zbudowane są z komórek, tworzących u roślin wyżej uorganizowanych tkanki i organy. Umożliwiają one im oddychanie, odżywianie, wzrost i rozwój. Proces fotosyntezy prowadzą dzięki chloroplastom zawierającym chlorofil a i pochodzącym z endosymbiozy sinic. Produktem zapasowym jest skrobia. Posiadają sztywną, zwykle celulozową ścianę komórkową. Rośliny cechują się także zdolnością do nieprzerwanego wzrostu za sprawą tkanek twórczych mających stałą zdolność do podziału komórek. Zazwyczaj są trwale przytwierdzone do podłoża. Ewolucja spowodowała ogromne zróżnicowanie form ich budowy oraz przystosowanie do różnorodnych warunków środowiskowych panujących na Ziemi."

No to jak są w morskim rośliny czy nie????

Awatar użytkownika
Filavandrel
Członek GSA

Post autor: Filavandrel » 3 lis 2008, o 12:54

glony :D nazwij je po prostu glony i będzie spokój :D podziel je potem tylko na niższe (te których akwaryści morscy bardzo nie lubią) i wyższe te co trochę tolerują a inni na ich temat wariują :)

skały troszkę (parę kilo) bo to ich podłożę a jednocześnie najlepszy żywy filtr w akwarium sól jakakolwiek (najlepiej najtańsza - przy samych glonach nie jest ważne że do akwariów typu rafowego albo z samymi rybami) a cyrkulacja też trochę ale nie musi być za silna :)
oświetlenie jak do słodkiego :) cokolwiek dasz i tak powinno rosnąć :D

edit: a i ro nie potrzebujesz :D chyba że kiedyś będziesz chciał dać jakieś koralowce (mogę ci dać szczepki pewnego co się mi mnoży jak chwast :D)
Coś potrzebujesz do akwarium morskiego lub słodkiego pisz na pw ;)

Tom
Imię: Tom

Post autor: Tom » 3 lis 2008, o 13:36

apropos, mozesz pogadac z Piotrkiem, niech do mnie wybierze kiedys 8-)
ObrazekObrazek

ciachnely mi sie dwa za jednym zamachem wiec macie po jednej na lebka:)

i nie martw sie, to nie mnozy sie przez pączkowanie :)

ODPOWIEDZ